زبان ایتالیایی

راهنمای الفبای ایتالیایی

الفبای ایتالیایی

اگر شما قصد یادگیری زبان ایتالیایی را دارید باید به خوبی در مورد راهنمای الفبای ایتالیایی، اطلاعات بیشتری کسب کنید. برای آموزش زبان ایتالیایی، آموزش زبان فرانسه، آموزش زبان سوئدی، آموزش زبان آلمانی، آموزش زبان استانبولی و … ابتدا الفبای هر یک از زبان ها را باید یاد بگیرید. زبان ایتالیایی یکی از زبان های لاتین به شمار می رود که با زبان های دیگر مانند پرتغالی، رومانیایی، فرانسوی و اسپانیایی شباهت زیادی دارد. در بین انواع زبان های لاتین، زبان ایتالیایی واژگان مشترکش با لاتین زیاد است. الفبای این زبان شامل 21 حرف می باشد. این تعداد به نسبت زبان انگلیسی 5 عدد کمتر است.

در این مقاله با لینگووی، برترین پلتفرم آموزش آنلاین زبان، همراه باشید.

مریم بهمنی فرد مدرس لینگووی

همه چیز در مورد الفبای ایتالیایی

در مورد الفبای ایتالیایی باید شاخه های متنوع الفبای این زبان را بشناسید. در این صورت یادگیری زبان ایتالیایی آسان تر می شود. هر یک از زبان ها دو شکل نوشتاری و گفتاری دارند. هر یک از آنها در طی سال ها و قرن ها به تدریج کامل شدند و تغییر شکل داده اند. یکی از مهمترین مواردی که زمان خواندن متن زبان جدید باید در نظر داشته باشید الفبای آن زبان می باشد.

 بسیاری از کتاب های آموزش زبان که مربوط به یادگیری زبان ایتالیایی است با آموزش الفبا آغاز می‌ گردد. الفبا به عنوان مجموعه علامت هایی شناخته می ‌شود که به صورت قراردادی بین هر یک از افراد برای نشان دادن اصول یک زبان مورد استفاده قرار می‌ گیرد. انواع الفبا در هر یک از زبان ها در دسته بندی کلی قرار می ‌گیرند. آنها را به عنوان الفبای غیر فونتیک، الفبای فونتیک و الفبای نیمه فونتیک می ‌شناسد.

نکاتی در مورد اصولی یادگیری الفبای نوشتاری ایتالیایی

اولین متن نوشتاری مربوط به زبان ایتالیایی مربوط به قرن دهم میلادی است. هر یک از متن ها مربوط به یادداشت های ساده مانند شعر و اسناد حقیقی هستند. در سال ‌های اولیه ای که مربوط به نوشتن زبان ایتالیایی است هیچ قانون مشخص شده ای جهت کلمات نوشتاری وجود نداشت. هر یک از ایتالیایی ها مایل بودند که بیشتر به گویش منطق ه‌ای خودشان زبانشان را بنویسند. برخی از آنها تا به امروز نیز از این شیوه استفاده می‌ کنند.

 

بیشتر بخوانید >> 8 پادکست مهم اگر در حال یادگیری ایتالیایی هستید

 

در طول قرن سیزدهم میلادی نویسندگان ایتالیایی لهجه های منطقه ای شان را بین مردم ایتالیایی رایج نمودند، تا بر اساس لهجه‌ ها نوشتار را آغاز کنند. به طور کلی شما باید در مورد حروف الفبای زبان ایتالیایی بدانید که این حروف طی بازه زمانی مشخص شده تغییر شکل داده ‌اند. در طول سال های متمادی زبان لاتین در کارهای علمی استفاده می شده است. با گذشت زمان بسیاری از کلمات لاتین از زبان ایتالیایی حذف گشتند. با وجود این مسئله که هنوز برخی از لهجه ها در ایتالیا استفاده می شوند، زبان رسمی این کشور زبان ایتالیایی است.

الفبای ایتالیایی لینگووی

حروف الفبای گویش ایتالیایی

الفبای ایتالیایی از ۲۱ حرف تشکیل می شود. پنج حرف این الفبا صدا دار است. ۱۶ حرف الفبا بی صدا می باشد. تنها در کلماتی که از زبان های دیگر وارد زبان ایتالیایی شده است می توانید اسامی خارجی و کلمات بومی را مشاهده کنید. پنج حرف صدادار در الفبای زبان ایتالیایی وجود دارد. از بین این حروف تنها حروف a دارای یک صدا می باشد. تمامی حروف با دو صدا تلفظ می شوند. برای نحوه تلفظ هر یک از حروف این مسئله تاثیر می گذارد. این مورد یکی از قوانین اولیه ای به شمار می ‌رود که زبان آموز برای یادگیری ایتالیایی باید به آن آشنا باشد. در کلماتی که تاکید روی یک هجا قرار بگیرد حروف به صورت باز و بسته تلفظ می گردند.

این موضوع روی حروف او هم صدق می‌کند به طور معمول هیچ تفاوتی بین املای صدای بسته و با وجود نخواهد داشت با این حال در مواردی خاص امکان دارد که از علائم لهجه استفاده کنند. چندین کلمه هم نگاشت در الفبای ایتالیایی وجود دارد. زمان یادگیری زبان ایتالیایی باید این کلمات را بشناسید. این کلمات دارای املای یکسان هستند. اما معنی آنها متفاوت می باشد. علاوه بر حروف صدا دار که زمان یادگیری زبان ایتالیایی باید با آنها آشنا باشید حروف نیمه صدا دار در این زبان وجود دارد. اگر قبل از حروف صدا دار این حروف قرار بگیرند با فشار کمتری باید تلفظ شوند. البته که باید بدانید استثنائات زیادی در این مورد وجود دارد. زمان آموزش زبان ایتالیایی این موارد را یاد می‌ گیرید. برخی از این استثنائات عبارت هستند از : dioscuro ، fatuo، proficuo، riarso، attuale ، deciduo.

الفبای ایتالیایی لینگووی

 

بیشتر بخوانید >> 5 تمرین ساده برای یادگیری زبان

 

صامت ها در الفبای ایتالیایی

صامت ها در یادگیری الفبای زبان ایتالیایی شامل بیشترین تعداد حروف هستند. اگر شما زمان یادگیری آموزش زبان ایتالیایی می خواهید این زبان را به عنوان زبان دوم یاد بگیرید باید بدانید که برخی از کلمات دربردارنده‌ این نمونه حروف هستند. تلفظ آنها کوتاه است و نباید آنها را به صورت کشیده ادا نمایید. برای راحتی در تلفظ این نمونه حروف نیاز است که آنها را در کنار حروفی که صدادار هستند استفاده کنید. اگر دو حرف از حروف بی صدا را پشت سر یکدیگر قرار دهید تلفظ آنها مشدد می گردد. پنج حرف از جمله حروف صامت زبان ایتالیایی هستند. به دلیل ریشه بیگانه و همچنین ماهیت خارجی در زبان ایتالیایی این نمونه از حروف مورد استفاده قرار می گیرند. جهت درک این مسئله بهتر است به مثال هایی که بیان می‌ کنیم دقت داشته باشید. J: Jeans، X: boX، K:Ketchup، W: Wurstel.

 

نحوه بیان حروف و صامت ها در الفبای گویش ایتالیایی

زبان ایتالیایی یکی از مهمترین شاخه های زبان لاتین شناخته می شود. بین دیگر زبان های هم شاخه خود کلمات مشترکی با زبان لاتین دارد. در حال حاضر کشورهای زیادی هستند که به زبان ایتالیایی صحبت می‌ کنند. همچنین زبان ایتالیایی به عنوان زبان رسمی کشور سوئیس، اسلونی، واتیکان، ایتالیا، سان مارینو و غیره شناخته می شود. ساختار یادگیری زبان ایتالیایی به ۹ بخش دستوری تقسیم بندی می گردد. فعل، اسم، حرف تعریف، ضمیر، قید، صفت، علائم، حرف ربط و حرف اضافه از جمله مهمترین بخش ها هستند.

 زمانی که قصد یادگیری زبان ایتالیایی را دارید باید در مورد هر یک از این بخش ها اطلاعات دقیقی به دست بیاورید. دستور زبان مربوط به زبان ایتالیایی به این گونه است که در سه دسته قرار می گیرد. ARE- IRE – ERE  از جمله مهمترین دسته بندی ها هستند. افراد به راحتی قادر هستند که دسته بندی زمان را تشخیص دهند. در بخش اسم تمامی اسامی ایتالیایی به یکی از حروف ختم می‌ شوند. به‌ طور معمول نام ‌هایی که به o ختم  می گردند مفرد مذکر هستند. هم چنین نام هایی که به o ختم می شوند مفرد مونث هستند. بیشتر اسم هایی که به i ختم می گردند را به عنوان جمع مذکر می‌ شناسند. همچنین نام هایی که با e به پایان می رسند جمع مونث می‌ باشند.

الفبای ایتالیایی لینگووی

حرف تعریف در الفبای ایتالیایی

حرف تعریف در زبان ایتالیایی باید به ۶ بخش تقسیم بندی گردد. این حروف طبق تعداد جنسیت و همچنین حرف اول کلمه ای که پس از از آنها می آید امکان دارد که تغییر کند. حروف تعریف معین را پیش از اسامی مفرد باید به کار ببرند که این حروف با حروف بی صدا به کار گرفته می شوند. البته در این مورد یک استثنا هم لحاظ می گردد که مربوط به حروف تعریف مفرد و جمع می باشد. حروف تعریف معین در حالتی که جمع می گردند باید به i تبدیل شوند. حروف تعریفی که جهت اسامی مونث استفاده می شوند مانند اسم مذکر پیچیدگی ندارند. از آنها برای مفرد مونث استفاده می‌ کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.